Ogłoszenia, Informacje

Rozpoczął się sezon grzewczy


Rozpoczął się sezon grzewczy


            Rozpoczęła się astronomiczna jesień – to pierwszy sygnał dla właścicieli domów jednorodzinnych o rozpoczęciu sezonu grzewczego. Wokół znajduje się wiele rzeczy, które mogą służyć jako opał, ale czy wszystko powinno trafić do pieca ? Cokolwiek będzie palone w piecu trafi w końcu do naszych płuc. Warto więc przypomnieć, czym można palić, a czego zdecydowanie nie należy wrzucać do kotłów centralnego ogrzewania.

            Bez obawy można w każdym piecu palić grubym węglem kamiennym dobrej jakości, nieimpregnowanym drewnem, brykietami ze słomy, zbożem, a także np. łupinami orzechów lub pestkami.  „Czysty węgiel” lub drewno nie wydzielają toksycznych substancji. Można również palić gazem ziemnym lub lekkim olejem opałowym. Ponadto dozwolone jest palenie papierem, tekturą i opakowaniami z papieru, tektury i drewna, odpadami z  kory i korka, trocinami, wiórami                    i ścinkami.

            Zdecydowanie zakazanym materiałem do spalania w piecu jest muł węglowy, flotokoncentrat, węgiel o udziale ziarna 0-3mm powyżej 15%, węgiel brunatny, a także niesezonowane drewno (o wilgotności powyżej 20%).

Zakaz dotyczy również przetworzonych materiałów, jak np. z tworzyw sztucznych albo płyt wiórowych, malowanego, lakierowanego lub impregnowanego drewna. Do pieca nie należy wrzucać paneli podłogowych, czy płyt paździerzowych z uwagi na zawierający często materiał syntetyczny, który łączy elementy drewniane. Zdecydowanie szkodliwe są też podkłady kolejowe  i drewniane słupy ze względu na materiał wykorzystany do ich impregnacji, który jest rakotwórczy.  Poza wszelką dyskusją jest spalanie śmieci.

Domowy piec nie jest urządzeniem  do spalania wszystkiego, co się nawinie pod ręce. Bardzo ważne jest, aby stosować paliwa oraz sposoby ich spalania, które minimalizują ilość i stopień szkodliwości produktów ubocznych.

Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego (UCHWAŁA NR V/36/1/2017
SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie
wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw) określa terminy wymiany kotłów i pieców w województwie śląskim:

  • Od 1 września 2017 nie można w nowych budynkach montować ogrzewania niezgodnego z uchwałą.

  • Do 1 stycznia 2022 mieszkańcy województwa śląskiego będą musieli pozbyć się kotłów eksploatowanych ponad 10 lat od daty produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej (niespełniających norm emisji żadnej z klas PN-EN 303-5:2012),

  • Do 1 stycznia 2024 mieszkańcy województwa śląskiego będą musieli pozbyć się kotłów eksploatowanych od 5 do 10 lat od daty produkcji (niespełniających norm emisji żadnej  z klas PN-EN 303-5:2012),

  • Do 1 stycznia 2026 mieszkańcy województwa śląskiego będą musieli pozbyć się kotłów eksploatowanych do 5 lat od daty produkcji (niespełniających norm emisji żadnej z klas PN-EN 303-5:2012),

  • Dopiero od 1 stycznia 2028 nie będzie można użytkować kotłów spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4. normy PN-EN 303-5:2012.

     

Informacje na temat udzielenia dofinansowania do wymiany źródła ogrzewania węglowego, ogniw fotowoltaicznych lub informacje dotyczące podłączenia domu do sieci gazowej można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Woźnikach odpowiednio w pok. nr 4 (tel. 34/3669902) lub pok. nr 18 (tel.34/3669904) .

 

Szanowni mieszkańcy!

Ważne jest, aby mieć świadomość, że to właśnie my - stosując właściwe praktyki palenia w piecu - możemy wpływać bezpośrednio na nasze zdrowie.

 

Rejestr zmian

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 26 września 2019 13:17
Dokument wprowadzony do BIP przez: Daria Nowaczyk - Biegisz
Ilość wyświetleń: 93
26 września 2019 13:18 (Daria Nowaczyk - Biegisz) - Dodanie zdjęcia [komin.jpg] do dokumentu. (Dokument opublikowany)
26 września 2019 13:17 (Daria Nowaczyk - Biegisz) - Dodanie dokumentu. (Dokument opublikowany)
Zatrzymaj banner przewijany